Różnice w projektach indywidualnych domu
Każdy kto rozważa budowę domu ma w tej chwili możliwość kupienia zarówno projektów typowych prezentowanych w licznych katalogach lub też kupno projektu indywidualnego, który jest idealnie dopasowany do jego oczekiwań i potrzeb. Różnice tych dwóch rodzajów projektów opisałem już na mojej podstronie „Jaki projekt”.
Teraz jednak chciałbym się zająć tematem porównania projektów indywidualnych i opisaniem ich różnic, zakresu oraz związanej z tym ceny. Niestety prawie zawsze cena projektu indywidualnego związana jest z tym co on zawiera. Dlatego też, jeśli architekt zaoferuje Państwu projekt indywidualny w cenie projektu katalogowego, to warto zapytać co wchodzi w jego zakres. Niska cena jest bowiem związana z tym, iż otrzymacie Państwo tylko i wyłącznie projekt nadający się do otrzymania pozwolenia na budowę, ale już na pewno nie do zbudowania domu.
Problem w tym, że przekonacie się Państwo o tym dopiero jak zaczniecie budowę, ale to już nie będzie zmartwienie architekta. W takim „tanim” projekcie nie będzie połowy informacji. Nie ma w nim szczegółów konstrukcji, nie ma konkretnych rozwiązań i proponowanych materiałów wykończeniowych, nie ma kompletnych projektów branżowych. Po otrzymaniu pozwolenia na budowę i przekazaniu dokumentacji do ekipy budowlanej okaże się, że trzeba „domawiać” fragmenty projektu i dodatkowo za nie płacić. Braki w projekcie odbijają się na tempie prac i bardzo często na cenie – robione są rozwiązania najprostsze, najłatwiejsze dla wykonawcy. Często przez braki w projekcie wykonywane są prace całkowicie zbędne, które podnoszą koszt, a równie często, gdy ekipa budowlana bierze się do rozwiązywania problemów i decydowania o brakujących elementach lub sposobie ich wykonania, efekt końcowy prac jest często delikatnie mówiąc niezadowalający i powodujący frustrację u inwestora. Dopiero wtedy dochodzi do refleksji – czy warto było wybierać najtańszą ofertę okrojoną do całkowitego minimum i myśleć , że to tylko projekt i niepotrzebnie wydane pieniądze na architekta – ekipa wszystko zrobi przecież jak trzeba. Tylko w tym momencie jest już za późno i zaoszczędzone pieniądze na projekcie generują zdecydowanie wyższe koszty już w trakcie budowy.
Dlatego jeśli ktoś wycenia Państwu opracowanie projektu indywidualnego na np. 3000 zł, to radzę dokładnie zapytać projektanta co też ten projekt będzie zawierał. Nikt nie oferuje ciężkiej pracy wielu osób i wiedzy zdobytej przez wiele lat (architekta, konstruktora, 2 branżystów instalacyjnych i audytora energetycznego) w takiej cenie, jeśli ma to być przemyślane i dobrze zrobione – to jest po prostu nie możliwe.
Należy pamiętać, że projekt indywidualny powinien pomóc Państwu zaoszczędzić pieniądze na etapie budowy, a nie na etapie projektowania. Przemyślana konstrukcja oraz rozwiązania skonsultowane z Państwem pozwolą wybrać najlepsze rozwiązania nie tylko pod względem praktyczności ale także kosztów. Dlatego też warto wydać te 3-4 tys więcej na rzetelny i pełny projekt niż napotkać na o wiele bardziej kosztowne niespodzianki w trakcie budowy.